Wandelen over onze begraafparken
Kijk eens anders en wandel mee door en over onze begraafparken. Al wandelend door deze prachtig aangelegde monumentale parken trekken aan ons ook vele verhalen uit de geschiedenis van Hilversum voorbij. In de komende maanden kun je mee om alle begraafparken te bezoeken, maak een eigen keuze of loop met ons mee door het hele verhaal.
Flos Wisse Smit neemt je graag mee op de volgende data:
- 20 mei – Beresteinse begraafplaats (1830), gelegen aan de Beresteinseweg
- 27 mei – De Bosdrift (1890), gelegen aan de Bosdrift
- 3 juni – Sint Barbara begraafplaats (1917), gelegen aan de Nieuwlandseweg
- 10 juni – Noorderbegraafplaats (1929), gelegen aan de Laan ’40-‘45
- 17 juni – Zuiderhof (1965), gelegen aan de Kolhornseweg
- 29 mei (zondag) – Joodse begraafplaats (1866) aan de Vreelandseweg.
Verzamelen: steeds om 10.30 uur.
Aanmelden: (maximaal 20 deelnemers) is noodzakelijk, dat kan via deze website
Kosten: € 5,00 per persoon per wandeling.
R.K. Begraafplaats Sint Barbara
De ‘Barbara’ werd in 1917 aangelegd toen de inmiddels verdwenen Anna begraafplaats overvol raakte. De aanleg had echter nog heel wat voeten in de aarde.
Gelegen in Hilversum Zuid, vlakbij de Kolhornse heide, is het een pareltje vol verhalen met prachtig groen en bijzondere bomen, zoals bijvoorbeeld de in al zijn schoonheid ‘Valse Christisdoorn’.
- Datum: dinsdag 3 juni, 10.30 uur
- Adres: Nieuwlandseweg / Tjerk Hiddesweg
Noorderbegraafplaats (1929)
Na de komst van de spoorlijn breidde Hilversum zich aan de noordkant uit, fabrieken en arbeiderswijken werden in rap tempo gebouwd. Dudok drukte een belangrijk stempel op deze uitbreidingen over het spoor. De Noorderbegraafplaats is hier een prachtig voorbeeld van, waar hij zowel de gebouwen als het park ontwierp. Zijn samenwerking met de toenmalige Hilversumse plantsoenmeester J.H. Meijer (opgenomen in het Gulden Boek van de gemeente!) maakt deze begraafplaats tot een tot op de dag van vandaag uniek park.
- Datum: dinsdag 10 juni, 10.30 uur
- Adres: Laan 1940-1945
Zuiderhof (1965)
De snelle groei van het aantal inwoners noopte de gemeente nog voor de oorlog zich te beraden over de aanleg van een derde gemeentelijke begraafplaats. Al snel na de oorlog krijgt Dudok de opdracht voor het ontwerp. Na zijn pensionering in 1954 krijgt hij toestemming om dit project zelf af te maken. De Zuiderhof getuigt van de veranderingen welke in de begraafcultuur plaats vinden. Zo komt er een Aula ten behoeve van uitvaartdiensten. Als ook een crematorium gerealiseerd wordt binnen de gebouwen zoals Dudok die ontwierp, worden de door Dudok reeds geplande uitbreidingsvelden ingezet voor vele manieren van as-verstrooiing, urnengraven, etc. Bijzonder hoe deze nieuwe ontwikkelingen zich naadloos in het gedachtegoed van Dudok weten te vertalen.
- Datum: dinsdag 17 juni, 10.30 uur
- Adres: Kolhornseweg
Joodse begraafplaats (1866)
In 1751 was in Hilversum reeds een Israëlische begraafplaats, gelegen aan de Gooise Vaart, een oord van salamanders, hagedissen en dergelijke. Deze begraafplaats was tot 1863 in gebruik en moest uiteindelijk in 1937 plaats maken voor de aanleg van het huidige industrieterrein. In 1866 opende, aan wat toen nog de Bodemanstraat heette, de huidige Joodse begraafplaats. Hans Roos, welbekend ook van de struikelstenen, zal ons hier meenemen in de verhalen over de Joodse geschiedenis van Hilversum.
- Datum: Zondag 29 juni, 10.30 uur
- Adres: Vreelandseweg